Jaký je PUMI

Využití

Původní využití Pumiho jako ovčáckého psa přetrvává v některých oblastech dodnes. Původně pásli Pumi ovce, ale stejně dobře zvládali a zvládají i stáda vepřů a hovězího dobytka. Dokážou účinně  hubit hlodavce a dravou zvěř. 
Dnes je plemeno vhodné krom pasení také na psí sporty, na hlídání, i jako domácí mazlíčci. V některých zemích slouží jako policejní psi, pro svou lásku k lidem pracují i jako canisterapeuti. 
Mezi sporty, které je možné společně s pumim provozovat, patří pro skvěle vyvinutý čich práce na stopě a dále agility, flyball, frisbee, tanec se psem, coursing, turistika i běh podél kola – prostě všechny sporty, kde je třeba rychlosti, obratnosti a dobré spolupráce s člověkem. 
Radost z pohybu a z dobře vykonané práce, která z Pumiho přímo čiší, dovede mnoho majitelů až na mezinárodní soutěže – pastevecké i ty ryze sportovní.

Péče

Srst:

Srst je na úpravu náročná dle toho jak, je dotyčný zástupce plemene geneticky vybaven množstvím srsti a k jakému účelu si ho majitel vybral. Pokud na sport a na práci, tak se většinou volí praktický kratší střih a pokud na výstavy, tak tam už je samozřejmě potřeba větší péče. Jednou za jeden až dva týdny se srst rozčeše kartáčem a hřebenem a pak se srst musí namočit (ať už politím nebo postříkáním rozprašovačem) a nechat uschnout. Tím se vytvoří typické kudrlinky. Nikdy Pumi nekartáčujeme mokrého, narušila by se tím struktura srsti a ani nefénujeme. Nejlepší je nechat Pumi přirozeně uschnout. 
Pumi nelíná, ale musí být upravován (trimován) každé dva až čtyři měsíce. Správná úprava srsti jeden nebo dva týdny před výstavou dokáže potlačit některé drobné nedostatky v exteriéru psa. A nesprávnou úpravou je také možné toho hodně pokazit. 
Ze zvukovodů je třeba odstraňovat přebytečné chlupy. Rozdíl mezi úpravou Pumi v minulosti a v současnosti se již poněkud liší.

 

Pohyb:

Je potřeba se více věnovat přirozené potřebě pohybu psa. Pumi je poměrně přizpůsobivý a nějaký čas vydrží s několika procházkami denně; pro takový život si ovšem Pumiho nikdo nepořizuje. 
Pumi vydrží nekonečně dlouho běhat. Proto je třeba najít rozumný kompromis a poskytnout zvířeti maximum pohybu při společně trávených chvílích člověka se svým psem. O psích sportech už byla zmínka v kapitole Využití; každý chovatel si snadno najde sport, který bude vyhovovat oběma. Není to pes pouze na gauč a stačí malý podnět a už Vám bude nosit hračku. Je na každém, jakou činnost Pumimu dopřeje - jestli sport nebo dlouhé vycházky a hraní si s ním a jeho hračkami.

Strava:

Pumi patří ke střednímu plemeni. A proto z granulovaných krmiv jsou pro něj určena ta pro střední plemena. Samozřejmostí je jako u všech psů kvalitní krmivo, i když Pumi díky své velikostí nemá tak velké nároky jako štěňata velkých a obřích plemen. Zvláštní nároky lišící se od jiných plemen mají štěňata pouze v množství, kdy se doporučuje krmit štěňata tolik, co snědí, hlavně pokud má k dispozici velkou zahradu, protože Pumi už i ve štěněčím věku hodně běhá (samozřejmě nesmí dojít k nezdravému tloustnutí, ale to se moc v mládí nestává) a  až v dospělosti se krmivo upraví dle zátěže a stáří.
 
Zdroj: