Plemenný standard

CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE FEDERATION

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

FCI - Standard Nr.  56 /  13. 09. 2000 /  D

PUMI
PŘEKLAD: Peter Weit. Ing.K.Bečková do ČJ

ZEMĚ PŮVODU: Maďarsko

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 06. 04. 2000.

POUŽITÍ: Teriérům podobný honácký pes. Je vhodný také k pohánění větších zvířat. Jeho čich je dobře vyvinutý. Skvěle se osvědčil při boji proti dravé zvěři a hlodavcům. Je vynikajícím domácím psem a bez problémů snáší chov v bytě. Potřebuje hodně pohybu a je vynikajícím společenským psem a psem pro sportovní kynologii.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 1       Ovčáci a honáčtí psi    (s výjimkou švýcarských salašnických psů).

                                     Sekce 1      Ovčáčtí psi.  Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Pumi vznikl v 17. – 18. století v Maďarsku křížením primitivních puli s importovanými německými a francouzskými psy podobnými teriérům s postavenýma ušima. Za samostatné plemeno se považuje od počátku 20. století.

CELKOVÝ VZHLED: Jedná se o středně velikého, teriérům podobného ovčáckého psa, který je vždy naladěn na žertování a legraci. Jeho charakter teriéra nejlépe dokazuje jeho hlava. Obličejová partie je protažená a horní třetina vztyčených uší se sklápí dopředu. Tělesná stavba je kvadratická. Díky jeho neustálé pozornosti je nesení jeho krku vyšší než u průměrných psů. Středně dlouhá, zvlněná srst tvoří kudrny. Pumi se vyskytuje ve více barevných rázech, ale vždy musí být jednobarevný.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:·      Délka těla odpovídá kohoutkové výšce. Hloubka hrudníku činí poněkud méně než je polovina kohoutkové výšky.· Délka tlamy je poněkud kratší než polovina celkové délky hlavy.·Délka krku odpovídá délce hlavy a činí 45 % kohoutkové výšky.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Tento opravdu živý a činorodý honácký pes má neúnavný temperament. Je mimořádně odvážný a vůči cizím osobám poněkud nedůvěřivý. Díky svému rozumnému chování, celkové živosti a bohatosti výrazů je vždy a všude schopen přitahovat pozornost. Pumi je poměrně hlasitý pes. Jeho celkový vzhled vyzařuje potřebu činnosti a vzhledem k jeho neklidu a podnikavosti jsou všechny jeho končetiny a části těla neustále v pohybu. Je vždy aktivní a v pohotovosti. Plaché nebo flegmatické chování jsou tomuto plemeni cizí.

HLAVA: poměrně dlouhá a štíhlá. Tvar hlavy je charakterizován protaženou čenichovou partií.

MOZKOVNALebka: Temenní partie je poměrně široká a klenutá. Dlouhé čelo je jen málo klenuté, při pohledu ze strany je ploché. Nadočnicové oblouky jsou přiměřeně vyvinuty.Stop: Téměř neznatelný. Rovina čela probíhá mezi očima téměř rovně až ke hřbetu nosu.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTINosní houba: Štíhlá, tupě řezaná, u všech barevných rázů vždy jen černá.Tlama: Hřbet nosu je rovný. Protažená obličejová část hlavy se směrem k nosu zužuje, nikdy ale není špičatá.Pysky: Pevně přiléhají k čelistem, jsou tmavě pigmentované.Čelisti / zuby: Silné čelisti. Silné a dobře vyvinuté zuby jsou bílé. Pravidelný, zubnímu vzorci odpovídající úplný nůžkový skus. Líce: Dobře osvalené.  Oči: Středně daleko od sebe posazené a trochu šikmo uložené, středně velké, oválné, dobře uzavřené, tmavě hnědé. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované.Uši: Vzpřímené uší jsou vysoko nasazené. Horní třetina ucha se sklápí dopředu. Středně velké, stejnoměrně postavené a nesené uši mají tvar obráceného písmene V. Jejich výraz je živý.

KRK: Středně dlouhý, málo klenutý, dobře osvalený. Tvoří úhel mezi 50 a 55 stupni s horizontálou. Kůže na hrdle je suchá, pevně přiléhající, bez záhybů a vrásek.

TRUP: Svalstvo je dobře vyvinuté, suché, mimořádně pevné a houževnaté. Jedná se o mimořádně štíhlé plemeno harmonického vzhledu.Horní linie z profilu:  Rovná.Kohoutek: Vyjádřený, dlouhý a dozadu skloněný.Hřbet: Krátký, rovný a pevný.Bedra: Krátká, pevná a rovná.Záď: Krátká, lehce spadající, střední šířky.Hruď: Přední fronta hrudi je rovná, není široká, ale spíše hluboká. Žebra jsou lehce klenutá, spíše plochá. Hrudní koš je hluboký, dlouhý a dosahuje až na úroveň loktů.Břicho: pevné, směrem dozadu vtažené.

OCAS: Vysoko nasazený ocas tvoří široký kruhový oblouk nad zádí. Srst na spodní straně ocasu je 7 až 12 centimetrů dlouhá, drátovitá, odstávající, s malým množstvím podsady. Vrozeně zkrácený ocas nebo kupírovaný ocas je nepřípustný.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny vycházející z přední fronty hrudníku podpírají trup jako sloupy. Jsou svisle postavené, rovnoběžné a nejsou příliš široce postavené. Plece: Lopatka je dlouhá a lehce skloněná. Její úhel sklonu k horizontále činí cca 55°. Špičky lopatek stojí svisle nad nejhlubším bodem hrudníku.Nadloktí: Krátké a dobře osvalené. Lopatka a pažní kost tvoří v rameni úhel zhruba 100°-110°. Loket: Těsně přiléhá k tělu. Předloktí: Dlouhé, štíhlé.Přední nadprstí: Strmé.Tlapy hrudních končetin: Kulaté kočičí tlapky s těsně navzájem přiléhajícími prsty. Polštářky tlap jsou pružné. Drápy jsou silné, černé nebo břidlicově šedé.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Pánevní končetiny jsou velmi silné. Při pohledu ze strany jsou postaveny poněkud směrem dozadu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné, nepříliš úzce, ale ani příliš široce.Stehna: Svalnatá, dlouhá a dozadu skloněná.Kolena: Na stejné výšce jako lokty.Lýtka: Dlouhá, štíhlá.Hlezna: Hlezno je štíhlé a ostře řezané.Zadní nadprstí (nárt): Krátké, strmé.Tlapy pánevních končetin: Jako tlapy hrudních končetin. Paspárky jsou nežádoucí.

CHODY: Pohyb je vysloveně živý, temperamentní. Krok je krátký, energický, dynamický a harmonický. Držení je odvážné a hrdé. Klus je lehký a harmonický; pes klade tlapy pánevních končetin přesně do stop tlap hrudních končetin.

KŮŽE: Bez záhybů a vrásek, silně pigmentovaná. Holé plochy kůže jsou černé nebo břidlicově šedé.

OSRSTĚNÍ

SRST: Zvlněná, kudrnatá srst tvoří chomáče a nikdy není hladká ani zplstnatělá. V průměru jsou chlupy v srsti dlouhé 4 až 7 cm, drží v menších nebo větších chomáčcích, jsou chundelaté a husté. Osrstění se skládá ze silné, ale ne hrubé, drátovité krycí srsti a měkké podsady. Středně dlouhé, husté, drátovité pesíky na uších ční nahoru. Oči a partie tlamy nejsou porostlé dlouhou srstí. Žádoucí úpravy srsti se dosahuje trimováním rukou. Menší korekce nůžkami na hlavě a na končetinách jsou možné. Celou srst upravovat pomocí nůžek je však nežádoucí.

BARVA·   Šedá v různých odstínech (barva je obecně při narození černá a postupně světlá na šedou). Černá.·   Odstíny žluté (fakó – plavá). Základní barvy: červená, žlutá, krémově zbarvená (žádoucí je černý nebo šedý nádech a vyjádřená maska).

Bílý znak na hrudi s průměrem pod 3 cm a / nebo bílá čárka na prstech nejsou vadou. Barva srsti musí být vždy vyjádřená a jednobarevná.  Bílá.

VELIKOST A HMOTNOST :

Kohoutková výškaU psů:   41 až 47 cm. Ideální velikost: 43 až 45 cm. Pozn.: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku. u fen:  38 až 44 cm. Ideální velikost: 40 až 42 cm.

Hmotnost:Psi:  10 až 15 kg. Ideální hmotnost: 12 až 13 kg.  Feny:  8 až 13 kg. Ideální hmotnost: 10 až 11 kg.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

VYLUČUJÍCÍ VADY·      Kulatá hlava podobná pulimu. Obličejová a nosní partie kratší než 40 % celkové délky hlavy.  Silně vyjádřený stop.  Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM1; na M3 se nebere zřetel.  Předkus nebo podkus, zkřížený skus.·      Zcela vzpřímené uši; uši visící hned od nasazení nebo nestejně nesené uši.·      Krátká, hladká srst; dlouhá, silně zplstnatělá srst nebo odstávající srst bez struktury.·      Čokoládově zbarvená a vícebarevná srst a dále jakýkoliv druh ostře ohraničených skvrn (například tříslové odznaky, tvorba pláště atd.). Velikost odchylující se od mezí stanovených standardem.